INGenWeb Project LogoWelcome to the
Miami County
INGenWeb Project
USGenWeb Project LogoSeven Pillars Natural Rock Formation - Miami County Indiana
Photo is Seven Pillars natural rock formation in Miami County.
HOME | SEARCH | SITE INDEX | MY BLOG | CONTACT ME

Amboy School Graduates

Graduates of Amboy-Jackson Township Schools  

Miami County, Indiana

 1878 - 1945

CLASS OF 1878

Mattie Lamb Outland
Margaret J. Bundy
Henry Fellows


CLASS OF 1879

William Lamb
Jesse Thomas
Lindley Coats

CLASS OF 1880

No Graduates

CLASS OF 1881

Conrad Wolfe

CLASS OF 1882

Charles Ratliff

1883-1887

No classes in the Academy

CLASS OF 1888

Webster Small
Charles Zimmerman
Mary Trueblood Chase
Effie Trueblood Chase

CLASS OF 1889

Jesse Small
Arthur Baldwin
C.D. Melton
Charles Baldwin
Rhoda Canaday Rychman
Lenna Zimmerman
Alwilda Fellow Hoke

CLASS OF 1890

Myrtle Kilgore Pinkerton
Gertrude Small
Effie Jones Zimmerman
Frank Kimball

CLASS OF 1891

Walter Pierce
Harvey Lamb

CLASS OF 1892

Etta Ridgeway Fisher
Alwilda Canaday Lamn
Orpha Stites Shinn Stedman
Olive Kilgore
Elva Wolf Matzner
Celia Wood Patherbridge
Nellie Eleanor Wood Whiteman
Eugene Applegate
Orie Atkinson
Verne Baldwin
Robert Haifley
Gertrude Hinshaw Blossom
Howard Jones
Truman Jones
Thomas Kelsay
Joseph Lamn
Lida Fellow Martin
Laura Melton
John G. Miller
Morton Pearson
Anna Resler Small

CLASS OF 1893

Alice Lamb
Everett Trook
Clark Lamb
Carl Pearson
Harvey Boyd
Wakleigh Crawford

CLASS OF 1894

Aurella Crawford
Nora Datamore
Clayton Goodrich
Lula Hunt Haskett Adella Snider Lowman Earl Miller
Anna Stoops Merriman
James Miller
Nettie Buffington Mughmaw
Olive Resler Pearson
George Phelps
Frances L. Resler
Arthur Ridgeway

CLASS OF 1895

Bertha Pearson
Oliver Small
Otto Guyre
Arthur Kline
Desse Knox
Eugene Coppock
Edgar Fellow

CLASS OF 1896

Maggie Nutter
Ernest Weenser

CLASS OF 1897

Bertha Shaw
Essie Means
Hazel Rees

CLASS OF 1898

Oliver Resler
Telford Small
Arthur Thomas
Leroy Melton
Edith Resler
Ida Resler

CLASS OF 1899

Lessie Pearson
Eldo Ridgeway
Donald Coppock
Lida Dickinson
Zadie Resler
Harold Kessler
Mattie Powell
Guy Ballard
Albertus G. Lamb
Fern Heston
Charles Phillips

CLASS OF 1900

Grace Beall
Florence Crawford
Nellie Bond
August L. Spohn
Ina Holt
Essie Sowash
Wilbur Thomas
Claude Windle
Fred Thurston

CLASS OF 1901

Brownie Outland
Maude Osborne
Clyde Arrick
Walter Hunt
Otis Hunt
Henry Lamb
Lola Cox Lewis
Blanche Baldwin
Buryl Windle

CLASS OF 1902

Myrl Connor
Louise Overman
Milo Hinackle
Inez Lamb
Charles Kendall

Bessie Overman
Caleb Hunt 
Osborne Bliss
Mary Pearson
Belva Baldwin

CLASS OF 1903

No Graduates

CLASS OF 1904

Mildred Bliss
Grace Thomas
Marice Pearson
Anna Douglas
Margaret Yoars
Raymond Bliss

CLASS OF 1905

Dessie Ballard
Alwilda Crawford
Blanche Hott
Eunice Kelsay
Frankie Hunt
Juanita Arnold
Jay Minnick
Verne Overman
Thomas Gates
Ethel Overman
Charles Hodson
Rosalind Bailey
Iva Overman
Lena Hodson

CLASS OF 1906

Elizabeth Kendall
Bertha Overman
Otto Ramsey
Walter Fellow
Roscoe Lamb
Vernon B. Overman
Bernice Peaarson
Lida Windle
Elsie Overman
Elizabeth Windle
Eva Douglas
Clark Overman

CLASS OF 1907

Glen Arnold
Dora Overman
Sudie Overman
Glen Buzick
Ovid Doan
Nellie Thomas
Opha Kepner
Willis Sharp
Pearl Bundy
Edith Overman
Forest Douglas
William Douglas
Zoa Redman
Mable Thomas
Glen Thomas 
Guy Kenner

CLASS OF 1908

Leo Sheridan
Ava Lamb
Dora Sharp
Glen Hunt
Paul Kelsay
Florence Yoars
Ruth Pearson
Willard King

CLASS OF 1909

Nina Beall
Russell Baldwin
Rhoda Draper
Paul Johnson
Ruth Johnson
Robert Thomas
Glenn Larrison
Blanche Ballard
Roxie Kepner

         The classes from 1878 thru 1909 graduated from the Amboy Academy built in 1872 by the Quakers.  This was the first secondary school in Miami County.    The classes from 1910 thru 1945 graduated from the Amboy Jackson Township School.

 

CLASS OF 1910

Helen Slaughter
Geneva Horn
Georgia Pearson
Marmell French
Carl Bash
Henderson Hadley
Elba Huartt
Darl Hunt
Ralph Overman
Ester Thomas
Anna Fleming
Debra Miller
Leonard Overman
Carrie Pearson
Esther Lewis

CLASS OF 1911

Susie King
Mabel Smith
Chester Bundy
Laura Sharp
Eva Atkinson
Sherman Hodson
Edith Strebin
Ruth Kesler
Flora Will
Florence Pearson
Paul Windle
Ripley Haifley

CLASS OF 1912

Ray Smith
Laura Overman
Charles Crawford
Margaret Ballard
Emerson Hurley
Gladys Smith
Irene Pond
Herman Overman
Josephine Moorman

CLASS OF 1913

Clifton Pond
Russell Conner
Walter Lavengood
Gladys Overman
Charles Runyon
Herschel Thomas
Charles Bohn
Russell Freeman
Esta Snyder
Dan Lavengood 
Grace Kane
Edyth Blackburn
Herbert Pond
George Dillon

CLASS OF 1914

Kenneth Hunt
Roscoe Densborne
Ray Kelly
Gerald Knox
Paul Miller
Leland Reese
Jack Stilwell
Harry Baldwin
Opal Strebin
Vera Benson
Rex Lemon
Walter Thorne
Willard Conner
Juanita Gift
Pearl Blackman
Beatrice Ridgeway
Rose Younce

CLASS OF 1915

Mary Bundy
Morris Draper
Wendall Lamb
Elgie Powell
Montrue Pond
Roy Stepler
Marietta Mason
Roy Endsley
Mary Blackman
Kathryn King
Ernest Zimmerman
Paul Kepner
Bessie Fisher
Ralph Overman
Gwendolyn Haifley

CLASS OF 1916

Roy Lavengood
Waldo Stanley
Paul Stineman
Fred Yoars
Orlando Hensler
Nell Ballard
Austin Butler
Frank Frey
George Overman
Herman Slaughter
Ernest Overman
Helen Pearson
Ruth Overman
Maber Graham
Esther Thorne
Thelma Atkinson

CLASS OF 1917

Irma Edwards
Sidney Cress
Mildred Conn
John Malott
Arthur Stewart
Harry Thorne
Mae Larrison
Polly Meyers
William Dailey
Faye Harden Hunt
Ruby Moorman
Gail Yoars
Edna Wilson
Ralph Kelly
Almeta Lutz
Mildred Atkinson
Owen Frey
Glen Outland
Estella Shrock

CLASS OF 1918

Fred Baldwin
Roscoe Feller
Dorothy Ridgeway
Victor Smith
Kathryn Lindley
Milton Frey
Cecil Hodson
Clarence Lavengood
Esther Pearson
Maurine Stineman
Ima King
Bessie Haines
Darwin Pond

CLASS OF 1919

Emmett Lamb
Goldie E. Saylors
Margaret Overman
Naomi Resler
Ancil Thomas
Ruth King
Robert Graf
Norma Overman
Fred Petty
Herman Rogers
Lillian Shrock
Hazel Walker
Harry Yoars
Otilla Graf
John Wilson

CLASS OF 1920

Lowell Burke
Laurence Draper
Walter Mishler
Nettie Troyer
S.R. Lamb
Esther Haines
Jeanette Baldwin
Hollis B. Dawson
Doris Atkinson
Leroy Smith

CLASS OF 1921

Helen Lewis
Gerald Hodson
Leo Mishler
Ruth Thorne
Nell Conner
Ruth King
Earl Rogers
Emil Smith
Cecil Swingley
Emil Lucas
Louie Alpha Walker
Marguerite Worl

CLASS OF 1922

Lewis Frey
Ruth Mughmaw
Oscar Bowman
Thelma Hoover
Lowell Burke
Dale Pond
Oscar Shively
Eva Butler
Lillian Overman
Clarence Draper
Herman Pearson
Jessie Ridgeway
Hollis B. Dawson
Elsie Shrock
Marie Powell
Leroy Smith
Thelma Baldwin
Maurine Lamb

CLASS OF 1923

Lewis Hodson
Homer Kelsey
Everett Conn
Mark King
Darrel Clester
Herman (Jack) Thorne
Avis Jeanne Endsley
Melba Pence
Ralph King

CLASS OF 1924

Russell Lamb
Roscoe Green
Della Miller
Olive Lamb
Orval Ramsey
Eva Lavengood
Robert Lamb
Carl Draper
Howard Kelsey
Ira Malott
Ralph Stotes
Lola Bowman
Pearl Malott
Helen Gordon
Wilma Larrison
Elba Miller
John King
Fred Shinn
Harold Mishler
James Schrock

CLASS OF 1925

Athalene Endsley
Vera Ballard
Dorothy Ballard
Blanche Overman
George Plotner
Jeanette Fox
Lola Springer
Lenora Woodward
Henry Larrison
Leland Larrison
Helen Thorne
Arbutus Mast
Robert Pence

CLASS OF 1926

Bernard Douglas
Martha Henderson
Mildred Lloyd
Emerson Thorne
Lindley Younce
Garnet Yoars
Inez Hensler
Leroy Springer
Margaret Haines
Ernest Reese
Ruby Miller
Marjorie Henderson
Bernadine Hoover
Paul Green
Lavon Dailey
Raymond Lorenzo

CLASS OF 1927

Ercie Stepler
Orval Lamb
Lemonie Overman
Arthur Wilkison
Paul Mast
Pauline Larrison
Ruth Millet
Geneva Powell
Audra Snyder

CLASS OF 1928

Blanche Shrock
Edward (Jack) Crawford
Herman Lamb
Orville Larrison
Paul Petty
Faye Ridgeway
Victor Gordon
Dorthy Haines
Rosalind Baldwin
Ivan Ray
Eldon Douglas
Nellie Walker
Vaughn Green
John Rose

CLASS OF 1929

Thelma Stegemoller
Donald Lottridge
Donald Larrison
Hilton Snyder
Mildred Smithers
Merdith Powell
J.D. Bradlley
Aldine Clelland
Leone Dailey
Pauline Haines
Marie Plotner
Eldon Shrock
Wilma Brock
Lois Aukerman
LuVine Ballard

CLASS OF 1930

LaVonne Overman
Kenneth Sherdian
Nellie Guyer
Verne Bowman
Dorotha Pence
Charlene Francis
Viola Gates
Lucille Younce
Catherine Hardacre
Carl Shrock
Lois Guyer
Billie McHenry
Helen Poffenbarger
Orval Snyder

CLASS OF 1931

Ralph Springer
Robert Thorne
Howard Pearson
Rosalind Lamb
Dale Kelsay
Dorthy Douglas
Raymond Thorne
Harold Dailey
Wilma Ellar
Allegra Melton

CLASS OF 1932

Ruth Brook
Mary Sheneman
Donald Younce
Lester Fager
Elbert Plotner
Glen Larrison
Garnet Freeman
Ralph Aukerman
Myron Aukerman
Athlene Venis
Von Freeman
Naomi Bowman
Alice Jenson
Harriett Gates
Bernice Eakins
Athlene Overman
Boyd King
Beluah Sproal
Lowell Pence
Murray Ridgeway
Alice Freeman
Lois Overman
Louise Brock
W. James Harmayer

CLASS OF 1933

John E. Larrison
Merrill Melton
Marvin Overman
Paul Kendall
Benton Hensler
Ronald Aukerman
Ralph Bowland
Lucille Haines
Irene Miller
Isabel Milller
Darl Plotner
Virginia Larrison
Morris Snyder
Eldon Stepler

CLASS OF 1934

Clifford Bakehorn
Ruth Endsley
Bernard Francis
Lester Nestleroad
Anna Katherine York
Robert Gordon
Dorothy Eacklebarger
Harley Pollitt
Elbert Rohrer
Naomi Lorenz
Ora Meyers
Helen Conner
Ross Davis
Meriam Irene Haines
Flonnie Bowman
Opal Freeman
Dorothea Kelsay
Opal Shrock
Pauline Venis
Lucille Reese
Rebecca Thomas
Ilene Guyer
Merle Walker
Alice Kaufman

CLASS OF 1935

Raymond Eakins
Katherine Pollitt
Mervillle Douglass
Rachel Jane Dailey
Martha Overman
Mildred Stegemoller
Charles Lavengood
Louise Loser
Walter Ramsey
Dorthy Sheneman
Hazel Stewart
Roscoe Rohrer
Willadene Venis
Ruth Etta Powell
Francis Kaufman

CLASS OF 1936

William Sheneman
Merrill Brock
Lawson Meyers
Bessie Eckelbarger
Eva Davis
Garl Haines
James R. Miller
Harold Sommers
Howard Shumate
Elizabeth Powell
Marjorie Gates
Glen Guyer
Raymond Kaufman
Glen Freeman
Richard Kendall
Robert Miller
Betty Murray
Helen Nestleroad
Faye Larrison
William Owen Smithers
Lois Cox
Merlin Young
Dorothy Mughmaw
Virgil Harvey

CLASS OF 1937

Roy Davis
Lloyd Thomas
Harry Plotner
Jessie Dale Crawford
Ester Miller
Delbert Fisher
Helen Ramsey
Beulah Glassburn
Mary Olive Nestleroad
Ira Floyd Larrison
Harry Lee Overman
Beulah Pollitta
Howard Pond
Cecil Shrock
Laurence Shrock
Emogene Miller

CLASS OF 1938

Elisa Lamb
John Haines
James H. Davis
Jane Overman
Palma Hurley
Evelyn Deardorff
Lois Snyder
Mildred Kendall
Roy Crane
Ellis Godsey
Harriet Haines
Christina Fisher
Kent Hahn
Jane Alice Hunt

CLASS OF 1939

Jack Givens
Robert Givens
Verne Pence
Byron Hunt
Warren Plotner
Lillie Mae Hamblin
Jessie Eakins
Margaret Hursh
Verna Godsey
Martha Grace Powell
Gwendolyn Rogers
Grace Haines
Ruth Freeman
Marietta Oden
Lewis Pence
Barbara Bowman
Katherine Venis
Loanna Hooper
Roy Malott

CLASS OF 1940

Don Ellars
Helen Pollitt
Jesse Verle Overman
Gwendelyn Stambough
Donna Knight
Howard Conner
Eleanor Brodt
Wincle Howard
Laura Louise Swingle
Glen Mughmaw
 Robert Stegemoller
Nettie McClain
Treva Pence
Dale Plotner
Wilbur Sommers
Earnest Gene Parrish

CLASS OF 1941

Ruby Nestleroad
Mary E. Hooper
Mary Maggart
Richard L. Bridenthal
Doris Givens
Howard Dailey
Marceille Swingle
Eudine Melton
Jane Laird
James E. Bowman
Charles Bowman

CLASS OF 1942

Joan Lamb
Kenneth Eakins
Paul Malott
Margaret Reese
Laurence Reece
Gale Mughmaw
Laurence Fisher
Joseph Hartwick Jr.
Mary Brooke
Rosalind Overman
Herbert Hodson
Mary Bowman
Cynthia Ruth Crouch
Theodore (Ted) Pence
Mary Sommers

CLASS OF 1943

Shirley Morgan
Anna Jean Kendall
Lola Bowland
Nina Oden
Mary Belle Anderson
Clyde Meyers
Raymond Nestleroad
Ray Plotner
Ronald Powell
Mark Swingle
Roland Melton  WW2 GED

CLASS OF 1944

Raymond Bowland
John Eltzroth
Oscar Givens
Morris Hodson
Lyman Mughmaw
Mary Alice Rose
Alice Sherrick
Betty Nestleroad
Mary E. Brodt

CLASS OF 1945

Waneta Kendall
Charles Harvey
Leslie Sherrick
Judy Bowman
Darl Overman
Bonnie Howard
Merlin Mughmaw
Robert Anderson
George S. Wohlheter

This data input and contributed by George Wohlheter, June 2008

Updated 2 Aug 2012
Resources, Addresses & LookupsBiographiesCemeteriesCensusChurchesSchools
MilitaryPhoto GalleryVital RecordsGeography, towns, mapsSurnamesLinks

This site is maintained by Debby Beheler

This website is part of the USGenWeb Project.

Debby Beheler 1996-2012  All rights reserved